Náš příběh
Kongresové centrum Praha má velmi bohatou a pestrou historii. Podívejte se, jak se rodila tato pompézní budova a jak se postupně mění její tvář.
Historie
1975
Usnesením předsednictva vlády ze dne 27. 2. 1975 byla schválena výstavba nové budovy s mnohostranným společenským posláním celostátního významu. Investiční záměr byl vydán dne 12. 5. 1975. Projektové úkoly za účinné technické pomoci generálního projektanta VPÚ Praha byly prvním dokumentem, který určoval účel a rozsah celé stavby ve všech souvislostech včetně časového plánu a nákladů stavby. Ukázalo se, že má-li plánované kulturní zařízení splnit předpokládané funkce, bude nezbytné, aby souběžně byly realizovány i podmiňující stavby. Dohromady s hlavním objektem PK tvořící
soubor 5 samostatných staveb:
1. stavba = Úprava území předmostí Pankrác.
2. stavba = Hlavní budova se vším vybavením a příslušenstvím.
3. stavba = Dopravní řešení předmostí Pankráce.
4. stavba = Dálkové podzemní vedení v Praze 4 (kanalizační větev, přívody elektrického vedení, kabelové a ostatní slaboproudé propojení).
5. stavba = Přivaděč plynu včetně regulační stanice.
Návrhy projektových úkolů se staly předmětem náročných jednání a posuzování. Na projektový úkol byla zpracována expertiza, v níž přední českoslovenští odborníci sedmnácti profesí vyjádřili připomínky. Projektové úkoly byly schváleny VHMP, generálním ředitelstvím, dne 3. 3. 1976.
1976–1981
Psal se rok 1976 a právě byla zahájena výstavba neofunkcionalistické budovy Kongresového centra Praha, tehdejšího Paláce kultury. Autorský kolektiv tvořili architekti Jaroslav Mayer, Vladimír Ustohal, Antonín Vaněk a Josef Karlík. Budova byla dokončena roku 1981 jako jedno z největších a nejmodernějších společenských center Evropy. Slavnostně bylo poté otevřeno 2. dubna 1981 za účasti tehdejšího prezidenta.
Přečtěte si také
velmi zajímavý a poutavý rozhovor s Ing. arch. Josefem Karlíkem, jedním ze čtveřice autorů budovy Kongresového centra Praha.
1989
Od revolučního roku 1989 se Kongresové centrum Praha stalo uznávaným místem, kde se organizuje mnoho velkých mezinárodních kongresů a konferencí a zároveň nepřeberné množství kulturních, společenských či sportovních akcí. Těsně po sametové revoluci v prosinci 1989 zde probíhala i jednání o složení první polistopadové vlády Československa.
1992–1995
Na podzim roku 1992 byla budova převedena do majetku hlavního města Prahy jako příspěvková organizace, která byla v roce 1995 transformována do nově založené akciové společnosti Kongresové centrum Praha. V současné době je Kongresové centrum Praha akciovou společností, ve které je majoritním vlastníkem Ministerstvo financí a minoritním hlavní město Praha.
Rekonstrukce
1998–2000
V letech 1998–2000 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí a byl dostavěn nový víceúčelový objekt s rozsáhlými hotelovými a kancelářskými kapacitami, dnešní
Business Centre Vyšehrad a hotel
Holiday Inn Prague Congress Centre, který disponuje celkem 254 pokoji.
2017
Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2017 a dotkla se technického zázemí, AV techniky, Wi-Fi infrastruktury, digitálního navigačního systému, ale i samotných prostor od položení nových koberců, přes nový mobiliář až po modernizaci toalet či šaten.
Rebranding
2017
Změna korporátní identity v roce 2017 symbolizuje transformaci v otevřené, přátelské a inspirativní místo a je důkazem toho, že jde Kongresové centrum Praha stále vpřed a drží krok s novými trendy. Díky všem změnám v posledních letech může dnes nabídnout jedinečný, smysluplný a kvalitní zážitek z každé konference, kongresu, koncertu, firemní akce či výstavy.
Významné akce
2000 – Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a skupiny Světové banky (MMF)
2002 – Summit Severoatlantické aliance (NATO)
2009 – Předsednictví Rady EU
2015 – Kongres Evropské federace národních asociací pro ortopedii a traumatologii (EFORT)
2016 – Konference Organizace spojených národů o bydlení a udržitelném rozvoji měst (Evropský HABITAT)
2017 – Světová konference praktických a rodinných lékařů (WONCA)
2017 – Výroční zasedání Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN)
2017 – Kongres Mezinárodní kongresové a konferenční asociace (ICCA)
Budoucnost
Naší
vizí a misí je přesvědčit kongresové profesionály i širokou veřejnost, že dokážeme držet krok s moderní, rychle se vyvíjející dobou. Naší dlouhodobou vizí je patřit mezi
TOP 10 kongresových center v rámci Evropy a udržet si pozici TOP 1 mezi kongresovými centry v ČR. Kongresové centrum Praha také čeká rozšíření o novou výstavní halu, která by měla nabídnout o 5 000 m² výstavní plochy navíc.